Czytamy Zakamarki:
„Chrum, chrum, Bolusiu” – Barbro Lindgren
„Chrum, chrum, Bolusiu” to przyciągająca wzrok ciepła kreska, pastelowe kolory, prosta historia, zaledwie kilkanaście zdań, które niejednego rozbawią do łez. Warto wiedzieć, że jest to trzecia część serii jednak w niczym nie przeszkadza to w lekturze – książeczkę można czytać jako oddzielną publikację.
Boluś to niepokorny, odważny i zbuntowany prosiaczek. Wie czego chce i swoje pragnienia realizuje. Jego mama nawet nie zdaje sobie sprawy ile przygód go spotyka…
To pozycja, w której znajdziemy wszystkie emocje – złość, radość, miłość, zazdrość, tęsknotę, strach, samotność, przywiązanie. Narracja dostosowana jest do percepcji małego dziecka ale i rodzic znajdzie tu z pewnością przekaz skierowany do siebie.
„Kajtek i Miś” – Jujja Wieslander, Tomas Wieslander
„Kajtek i Miś” to piętnaście opowiadań o Kajtku, Misiu i Tosi przykuwające uwagę nawet najmłodszych czytelników. Są to historie o beztroskich zabawach, o nowych doświadczeniach, emocjach, dziecięcych marzeniach, przyjaźni i rodzinnych więziach. Napisane lekko, prosto i jakże znajomo dla wszystkich dzieci. Oddają klimat spokoju i bezpiecznego idealnego świata, beztroski i dobrej zabawy.
To pozycja w sam raz do głośnego czytania najmłodszym – przed snem lub o każdej innej porze dnia.
Dla nas magia tej książki polega na tym, że autorzy z na pozór zwyczajnych spraw i rzeczy uczynili sprawy i rzeczy niezwykłe, czyli takie jakimi są … dla dzieci!
„Wymyśl coś!” – Anna-Clara Tidholm
“Wymyśl coś” i Nudzę się! to jedne z najczęściej wypowiadanych przez dzieci zdań podczas deszczowych dni a zarazem tytuł książki z serii dla najmłodszych szwedzkiej autorki i ilustratorki Anny-Clary Tidholm.
To pozycja szczególnie polecana dla małych dzieci, które dopiero zaczynają przygodę z literaturą ponieważ znaleźć można tutaj konkretne a jednocześnie niezwykle barwne pomysły na prośbę „wymyślenia czegoś” kierowanych kolejno do lali, misia, pieska, małpki i piłki. Propozycje są proste, logiczne i będą przez najmłodszych przyjęte z całkowitym zrozumieniem.
Kartonowa książeczka o nietypowym formacie i przejrzystych kolorach z pewnością zainspiruje do wspólnej zabawy niejednego malucha.
„Pomelo i kształty”- Ramona Bădescu
Filozoficzne rozważania słonia Pomelo, mieszkającego pod dmuchawcem nie mają sobie równych. W otaczających przedmiotach dnia codziennego oraz prostych, podstawowych zjawiskach bohater rozpoznaje kształty zarówno oczywiste, jak i bardziej zaskakujące. Przedmioty mają nie tylko określony kształt, ale wywołują różne emocje, skojarzenia i uczucia. Zawsze oryginalne i kompletnie różne od tych, do których przywykliśmy.
Oryginalny tekst i pomysłowe, humorystyczne ilustracje sprawiają, że książka może być intelektualno-estetyczną rozrywką tak dla najmłodszych, jak i nieco starszych dzieci, rodziców czy dziadków.