Wyprawka

Na ratunek bolącym dziąsłom!

Gryzak to najpopularniejszy środek doraźny przynoszący ulgę przy ząbkowaniu.
Dzieci, kierowane instynktem wkładają w tym okresie do buzi wszystko, co wpadnie im w ręce aby złagodzić mocny ból. Warto zadbać o to, aby gryzak był lekki i łatwy do uchwycenia dla małych rączek. Należy zwrócić uwagę także na bezpieczeństwo użytkowania, jakość i materiał z którego wykonano zabawkę.

Jakie gryzaki możemy znaleźć w sklepie?

1. Gryzaki chłodzące wodne lub żelowe

Na ratunek bolącym dziąsłom!Najbardziej przydatne przy pierwszym etapie ząbkowania kiedy dziąsła są przekrwione i nabrzmiałe. Pamiętajmy, że gryzak należy schłodzić w lodówce nie w zamrażalniku, aby maluszek nie nabawił się odmrożeń. My wybraliśmy gryzak dodatkowo z fakturowaną powierzchnią, który nie tylko chłodzi wrażliwe miejsca ale przy okazji delikatnie je masuje.

Na ratunek bolącym dziąsłom!

2. Gryzaki elastyczne

Na ratunek bolącym dziąsłom!

Najczęściej wykonane z kauczuku (żyrafa Sophie, o której już pisaliśmy) lub z bezpiecznego sylikonu spożywczego dostosowującego się do kształtu dziąseł. Takie gryzaki, o delikatnie rozciągającej się strukturze, są niezniszczalne, odporne na zadrapania, wielokrotne mycie i różnice temperatur. Ich stosowanie zaleca się wtedy, kiedy zęby są już częściowo wyrznięte lub dla maluchów, które proces ząbkowania mają jeszcze przed sobą.

3. Gryzaki naturalne

Na ratunek bolącym dziąsłom!
Wśród tworzyw naturalnych króluje surowe drewno, klon lub jesion, które nie tylko jest pozbawione szkodliwych, chemicznych substancji ale także ma właściwości antyseptyczne. Drewniane gryzaki są bezpieczne, lekkie i odpowiednio wygładzone.

Na ratunek bolącym dziąsłom!
Firma Deleko proponuje 2w1 czyli bawełniany, naturalny, chłonny i ekologiczny śliniak z gryzakiem z litego, drewna klonowego. Gryzak jest ręcznie wykonany ekologiczny, lekki i poręczny z kształtem idealnie pasującym do rączek maluszka. Nie zawiera substancji szkodliwych, ftalanów ani metali ciężkich. Posiada certyfikat CE.

Hitem eko-rodziców jest także bursztyn i suszony korzeń irysa. W przypadku bolesnego ząbkowania, kwas bursztynowy, dzięki wydalanej kamforze i jodzie, łagodzi ból i przyspiesza gojenie drobnych ran i otarć. Irys natomiast poprzez naturalne olejki eteryczne i żywicę, uspokoja malucha, działa przeciwzapalnie, łagodzi ból i uczucie swędzenia.

4. Gryzaki z tkaniny

 

Na ratunek bolącym dziąsłom!

Tkaninowe gryzaki wyglądają jak małe maskotki. Są miękkie, więc służyć mogą dzieciom, które bardzo cierpią przy ząbkowaniu np. krwawią. Mimo tego, że wybraliśmy gryzak wykonany z egipskiej, organicznej bawełny to u nas ten rodzaj się zupełnie nie sprawdził. Dużym minusem tych gryzaków jest to, że po krótkiej chwili potrafią być całkowicie mokre od śliny dziecka. Brawa jednak za owocowo-warzywny pomysł zachęcający do zdrowego odżywiania! Tylko po co te twarze…?

5. Gryzaki ortodontyczne

 

Na ratunek bolącym dziąsłom!

Gryzaki tego typu dostosowane są do kształtu szczęki i kolejnych etapów ząbkowania. W zależności, które ząbki wychodzą, przednie, kły czy trzonowce, można zastosować odpowiedni kształt, który dotrze do konkretnych zębów. Gryzaki ortodontyczne, najczęściej w kształcie 3D, posiadają wypustki masujące dziąsła i czyszczące zęby, miejsce na chłodzący żel a niektóre modele wyposażone są nawet w nakładki wibrujące.